Списанието се придържа към принципите на Комитета по публикационна етика (COPE).
Политика за плагиатство
Моля, попълнете следната ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ПЛАГИАТСТВО и прикачете файла в системата, когато изпращате ръкописа си.
Списанието си запазва правото да извършва проверки за плагиатството. В случай на сходство, списанието следва политиките на COPE и авторите биват добавяне в черния списък за публикуване в изданието за 1 година или за 2 броя на списанието. При повторно откриване на плагиатство, автора(ите) попада(т) трайно в черния списък на списанието.
Авторски права и собственост
Списанието е с отворен достъп и авторите запазват пълната собственост върху съдържанието си, публикувано в списанието.
Съдържанието с отворен достъп се публикува в съответствие с лиценза Creative Commons Attribution 4.0 Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0).
Конфликт на интереси
Автори
Всички автори и съавтори са длъжни да разкрият всеки потенциален конфликт на интереси, когато изпращат статията си.
Редактори
Редакторите не вземат никакви редакционни решения или не участват в редакционния процес, ако имат какъвто и да е конфликт на интереси (паричен или друг) във връзка с подаден ръкопис.
Когато редакторите представят собствената си изследователска работа в своето списание, колега от редакцията следва да управлява ръкописа, а редакторът/авторът си прави самоотвод от обсъждането и вземането на решения по него.
Рецензенти
Поради особеността на двойното сляпо рецензиране, в ситуация на допускане на наличие на конфликт на интереси от страна на рецензента, то той/тя трябва да уведоми редактора, описвайки в конкретика конфликта на интереси.
Отговорности
Отговорности на авторите
От автора или авторският колектив се очаква да носят отговорност за представените данни и информация в съответната статия, като поемат и отговорността за нейната значимостта. Очаква се авторите да представят истински, оригинални резултати от своите изследвания и трябва да се съобрази и подходящо и уместно цитиране, при представянето на данните и дискусията.
Авторът не трябва да повтаря никакви предишни данни от себе си или някой друг, докато изпраща оригинален ръкопис за първична публикация в списанието. Представеният обхват на ръкописа трябва да се основава на правилното цитиране на останалите влияещи публикации. Преди да изпратят каквато и да е статия, авторите трябва да проверят обхвата на списанието и в случай на неяснота да се свържат с редакцията.
Авторите трябва стриктно да се придържат към критериите за авторство. Всички изброени автори трябва да са допринесли значително за изследването, представено в ръкописа, както и да са одобрили всички негови твърдения. Всяко лице, което се счита за автор на оригинална изследователска статия, трябва да е допринесло по някой от следните начини: да е направило дизайна на изследването, да е извършило изследването или да е провело експериментите, да е участвало в анализа на данните, да е съдействало за анализа на литературата за статията и да е допринесло за формиране на заключението, или да е ръководило научния проект като главен изследовател. Задължително е да се включат всички, които са допринесли значително за реализиране на изследователската работа и научна разработка.
Всеки финансов или личен интерес, който влияе върху констатациите или изследванията в ръкописа, заедно с информация за финансовата подкрепа и нейните източници трябва да бъдат упоменати. Чрез изпращане на ръкописа за разглеждане в списанието, съответните автори се съгласяват, че статията нито е в процес на разглеждане, нито е публикувана в друго списание.
Отговорности на рецензентите
Поверителност: Рецензентите не трябва да споделят никаква информация от ръкопис, който им е бил представен за рецензиране с външни лица без предварително разрешение от редактора или да запазват данните от него.
Компетентност: Рецензентът със значителен опит трябва да завърши прегледа. Назначеният рецензент с недостатъчен опит трябва да се чувства отговорен и може да откаже рецензията, тъй като се предполага, че рецензентът трябва да бъде експерт в съответната област.
Конструктивна оценка: Коментарите на рецензенти трябва да оценят положителните аспекти на работата, да идентифицират конструктивно отрицателните аспектите и да посочат какво е необходимо да се подобри. Рецензентът трябва да обясни и подкрепи своята преценка достатъчно ясно, за да могат редакторите и авторите да разберат същността на коментарите им. Рецензентът трябва да гарантира, че изследване или публикувани данни, които са публикувани преди това, са придружени от съответно цитиране и незабавно да предупреди редактора, когато узнае за дублирана публикация.
Рецензентът не трябва да използва какъвто и да било обиден език, докато коментира статия. Преценката на всяка статия трябва да се извършва без пристрастия и личен интерес от назначения рецензент.
Разкриване на конфликт на интереси: Доколкото е възможно, рецензентът трябва да сведе до минимум конфликта на интереси. В такава ситуация рецензентът трябва да уведоми редактора, описвайки конфликта на интереси.
Навременност и отзивчивост: Рецензентите трябва морално да се съобразяват с предоставянето на коментарите за рецензиите в рамките на предвиденото време и да бъдат достатъчно активни в отговора на запитванията, зададени от редактора, ако има такива.
Отговорности на редактора и редакционния съвет
Редакторите са отговорни да поддържат целостта на публикуваната литература, ако е необходимо, чрез публикуване на грешки или важни корекции, оттегляния или изразяване на опасения възможно най-бързо. Редакторът трябва да се съобразява с политиките, предоставени от издателя, и да изпълнява възложените му отговорности. Редакторите трябва да запазят анонимността на рецензенти.
Процес на рецензиране: Редакторите са отговорни за наблюдението и гарантирането на справедливостта, навременността, задълбочеността и учтивостта по време на процеса на рецензиране. Процесът на рецензиране е подробно описан в секцията на сайта на списанието и Редакторите гарантират неговото спазване.
Към читателите и научната общност
Екипът на списанието, ще работи за:
- Да се гарантира, че съдържанието или информацията за автора, присъстващи в ръкописа, са четливи.
- Да оценят всички ръкописи така, че да попадaт в обхвата на списанието.
- Да поддържат вътрешната цялост на списанието, като се предлагат корекции, взема се адекватно отношение при получаване на искане за оттегляне, обработка на допълнителни данни и др.
- Да работи с издателя за привличане на най-добрите ръкописи и изследвания, които ще представляват интерес за читателите.
- Да се уверят, че всички участници в процеса на публикуване разбират, че е неподходящо да се манипулират цитати.
Роля на списанието
- Вземане на решения: Главният редактор има право да взема решения в консултация с рецензенти или членове на редакционния съвет.
- Безпристрастност: Редакторът трябва да оцени ръкописите за тяхното интелектуално съдържание, без никакви пристрастия към раса, пол, сексуална ориентация, религиозни убеждения, етнически произход, гражданство или политическа философия на авторите.
- Конфиденциалност: Редакторът или редакционния екип не трябва да разкриват информация за изпратен ръкопис на никого относно съответния автор, рецензенти, потенциални рецензенти, други редакторски съветници и издателя. Споделената информация трябва да бъде единствено в зависимост от необходимостта и етапа на обработка.
Роля на издателя
Списанието, публикувано от Националната спортна академия „Васил Левски“, следва своевременен строг процес на двойно-сляпа проверка, за да предостави на читателите най-новата и адекватна научна информация по възможно най-добрия начин. За издателя важат следните правила:
- Да подкрепя справедлив и своевременен процес на рецензиране с ценен принос и отговорни рецензенти.
- да се придържа към насоките и процедурата, предназначени да гарантират честната и възможно най-добра практика, следвана от издателската индустрията.
- Да дава конструктивни препоръки за подобряване на цялостния процес, заедно с подкрепа за по-добри практики и глобално разпространение на информацията, публикувана в списанието.
- Да осигурява безпроблемното функциониране на уебсайта, както и неговото управление, управлението на социалните мрежи за списанието с помощта на членовете на екипа.
- Да поддържа визията да направи научната информация да е с „Отворен достъп“, и Национална спортна академия „Васил Левски“ да се стреми към проектиране и стартиране на иновативни начини за представяне на научната информация.
Насоки за оттегляне на статии
Списанието Journal of Applied Sports Sciences поема много сериозно отговорността да поддържа целостта и пълнотата на научните статии и цялостното съдържание за всички крайни потребители. Списанието отдава голямо значение на авторитета на статиите след тяхното публикуване и нашата политика се основава на най-добрите практики, следвани в академичната издателска общност.
Общият принцип на научната комуникация е, че редакторът на научено списание носи единствена и независима отговорност за вземането на решение коя статия(и) да бъде публикувана от подадените статии в определеният период от време. Вземайки това решение, редакторът се ръководи от политиките на редакционния съвет на списанието и се ограничава от действащите законови изисквания по отношение на нарушаването на авторските права и плагиатството. Публикуваните статии остават съществуващи, точни и непроменени, доколкото е възможно. Понякога обаче могат да възникнат неизбежни обстоятелства, когато след публикуване на статията да се изисква оттегляне или дори отстраняване от определено издание. Такива действия не трябва да се предприемат с лека ръка и могат да се извършват само при изключителни обстоятелства.
Оттегляне на статия: Това е възможно само докато статията е в процес на рецензиране и все още не е публикувана. Ако дадена статия е на етапа преди публикуване, и по какъвто и да е начин, съдържа нарушение на професионални етични кодекси, като множество подавания, фалшиви твърдения за авторство, плагиатство, измамно използване на данни или подобни случаи, статията може да бъде оттеглена по преценка на редактора. В тази връзка, решението на редактора трябва да се счита за окончателно, тъй като е взето след задълбочената оценка и анализ на ситуацията, за всеки отделен случай.
Отхвърляне на статия: Нарушенията на професионални етични кодекси, като многократно подаване, фиктивно авторство, плагиатство, измамно използване на данни и подобни твърдения, ще доведат до отхвърляне на дадена статия. Понякога е възможно да се обмисли отхвърляне, за да се коригират грешки при подаване или публикуване.
Премахване и подмяна на статии: Идентифицирането на невярно или неточно представяне на данни, което може да представлява сериозен риск за здравето и включва всякакви средства за подправяне на научни данни или други измами, възпрепятстващи справедливата научна практика, трябва да се третира с възможно най-голяма строгост.
Права на човека и животните
Защитата на деца, пациенти и други уязвими групи от населението, както и защитата на личния живот и данните, обикновено са сред най-често срещаните етични въпроси.
Подкрепяме публикуването на резултати от изследвания, при които е предоставена изчерпателна информация за потенциалните ефекти от изследователската интервенция.
В съответствие с Хелзинкската декларация от 1975 г., преработена през 2000 г. и 2008 г., всички автори трябва да вземат предвид следното:
Ръкописите, описващи процедурите, включващи хора или животни, трябва да включват изрично и лесно разпознаваемо изявление, в което се посочва, че спазваните процедури са в съответствие с етичните стандарти на компетентната комисия по експериментиране с хора (институционални и национални) и с Хелзинкската декларация. Ако има някакво съмнение относно това дали изследването е проведено в съответствие с Хелзинкската декларация, авторите трябва, на първо място, да обяснят обосновката на своя подход и след това да докажат, че институционалната етична комисия изрично е одобрила съмнителните аспекти на изследването. Ако авторите, представящи експерименти, в които са включени животни, авторите трябва да посочат, че са спазени институционалните и национални насоки за грижа и използване на лабораторни животни.
Ако авторите съобщават за експерименти, в които са включени деца (под 18 години), те трябва да посочат в методологията на изследването пълния протокол на изследването и информация за подписано информирано съгласие от родител или законен представител. Ако изследването е одобрено от научен съвет или са спазени стриктни протоколни указания, информацията трябва да бъде описана в текста.
Списанието няма да приема реклама за продукти или услуги, за които е известно, че са вредни за здравето (напр. Тютюн и алкохолни продукти).